23-Október-2000

Nepovšimnuté bohatstvo 

Drahokamy? Ropa? Tučné kontá uložené v bankách? Nie, skutočné bohatstvo štátu sa nedá zrátať ako drobné v pokladničke. Nespočíva totiž v materiálnych statkoch, ale v ľuďoch. V ich schopnostiach a zručnostiach. V tom, čo ukrývajú vo svojich mozgových závitoch. Žiaľ, je to bohatstvo, ktoré si zatiaľ nikto nevšíma. Ba čo viac, občas po ňom hneď v zárodku šliapeme. Akoby sme ho chceli zadupať do zeme. Len nech nás, preboha, nezatieni! Nech svojím svetlom neožiari našu priemernosť.
Všetci nadaní dospelí sa prejavili ako talenty už v detstve. No deti, ktoré sa v ranom veku javia ako nadané, nie vždy uplatnia svoj talent aj v dospelosti. Dôvod? Naša spoločnosť nedokáže motivovať, podporovať, a najmä rozvíjať nadanie detí. Naopak. Nevšímavosťou ho ubijeme.

Niekedy je na vine rodina. Osobnosť človeka sa totiž formuje už odmalička. A nadanie dieťaťa sa prejaví veľmi rýchlo. Nie všetci rodičia však vedia, čo s ním. Mnohí sa zľaknú, keď vidia, že dieťa ich svojimi rozumovými schopnosťami preskakuje. Nie sú ochotní odpovedať na jeho večné otázky, nemajú (a možno ani nechcú mať) dostatok trpezlivosti a času. Sú takí, ktorí nadanie svojej ratolesti berú ako trest. Zvedavé, hyperaktívne, tvrdohlavé talentované ľudské mláďa dá totiž zabrať viac než jeho priemerní súrodenci. Vyžaduje 100-percentnú pozornosť 24 hodín denne. A navyše, nie je lacné. Rozvoj talentu si žiada svoje.

Iní by radi pomohli, no riešia dilemu - podporiť nadanie, dať dieťa do špeciálnej školy a "obrať ho tak o detstvo" alebo si radšej nevšímať jeho schopnosti a čakať, kým tíško pominú? Žiaľ, u nás stále prevažujú názory, že dieťa do šiestich rokov sa má len hrať. Ak vezme do rúk knižku a nedajbože začne slabikovať slová, treba mu ju vyšklbnúť z ruky a nahradiť autíčkom či bábikou. Má to však jeden háčik... Niekedy je nadanie také silné, že prerazí akýkoľvek odpor. Na druhej strane sú rodičia, ktorí nútia svoje dieťa vyniknúť, hoci od prírody ten dar nemá. Odmalička naň kladú väčšie nároky, než dokáže uniesť. Trápia ho písmenkami v čase, keď by dieťa radšej siahlo po hračke, nútia ho chodiť do nespočetných krúžkov, len aby dokázali, že ich ratolesť vie. Niekto to vydrží rok, dva, iní dlhšie. No skôr či neskôr sa čosi zlomí a dieťa ďalej nevládze. Znenávidí školu, krúžky, a nakoniec i rodičov. Možno bude len mlčky trpieť a možno spustí hlasný protest - záškoláctvo, alkohol, drogy, trestná činnosť. Stojí to za to? Nie!

Nadanie sa nedá kúpiť, ani naočkovať. Nehľadajte ho tam, kde nie je. No na druhej strane, ak ho raz nájdete, nedovoľte, aby zaniklo. Iste, rodina môže urobiť veľa. Nie však všetko. Dokáže pomôcť na začiatku, ale rýchlo zistí, že jej sily i finančné možnosti nestačia. Talenty musí podporiť spoločnosť. Tieto deti potrebujú predovšetkým možnosť svoj talent rozvíjať ďalej. Potrebujú kvalifikovaných učiteľov, špeciálne učebné pomôcky. A tiež peniaze na to, aby sa mohli predviesť v zahraničí na špeciálnych súťažiach či stážach. Lenže skutočnosť je taká, že u nás skôr prispejeme na nezmyselné súťaže krásy ako na rozvoj talentu. Lenže krása nás neposunie dopredu, neprinesie pokrok, peniaze do štátnej kasy. Nadanie a rozum však áno.

(Pravda 11.8.2000 - Monika Bothová)

 

 

 

 

 

 

©   2000 YSS Slovakia & DIDA  / All Rights Reserved

  GD Master: Július K. Jahnátek ml.  & Roman Zbín/ All Rights Reserved
.
COPYRIGHTS, TRADEMARKS & RESTRICTIONS

All Images and Logos on this page are copyrighted by their respective production companies.

COPYRIGHTS, TRADEMARKS, & RESTRICTIONS

ALL RIGHTS RESERVED. ALL MATERIALS CONTAINED IN THIS SITE, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, REVIEWS, IMAGES, ILLUSTRATIONS, AUDIO CLIPS, AND VIDEO CLIPS (COLLECTIVELY "THE MATERIAL") ARE PROTECTED BY COPYRIGHT AND TRADEMARK AND SHALL NOT BE USED FOR ANY PURPOSE WHATSOEVER OTHER THAN PRIVATE, NON-COMMERCIAL VIEWING PURPOSES. REPRODUCTION, DUPLICATION, DISTRIBUTION, DERIVATIVE WORKS, POSTING, AND OTHER UNAUTHORIZED COPYING OR USE OF THE MATERIAL CONTAINED HEREIN IS EXPRESSLY PROHIBITED