23-Október-2000

TALENTY A MÉDIÁ (články o nadaných deťoch)

Drahokamy? Ropa? Tučné kontá uložené v bankách? Nie, skutočné bohatstvo štátu sa nedá zrátať ako drobné v pokladničke. Nespočíva totiž v materiálnych statkoch, ale v ľuďoch. V ich schopnostiach a zručnostiach. V tom, čo ukrývajú vo svojich mozgových závitoch. Žiaľ, je to bohatstvo, ktoré si zatiaľ nikto nevšíma. Ba čo viac, občas po ňom hneď v zárodku šliapeme.   


V zastrčenej Turnianskej ulici na konci bratislavskej Petržalky sa nachádza jedinečná Škola pre mimoriadne nadané deti. Riaditeľkou je psychologička PhDr. Jolana Laznibatová, CSc. (50). Na otázku, či ju vymenovali do funkcie za zásluhy, alebo za trest, neodpovedala. Sama nevie, oboje totiž môže byť pravda.


Jolana Laznibatová siahla po čistom liste papiera a šikovnými ťahmi ceruzky rýchlo nakreslila schému Gaussovej krivky. "Na oboch jej póloch sú tí, ktorí nejakým spôsobom vyčnievajú z priemerného radu tvoriaceho približne 74 percent," pustila sa do vysvetľovania. Vidno, nerobí tak po prvý raz. "Rozdelení sú rovnomerne. Na jednom póle deti postihnuté, na druhom mimoriadne nadané. O nich panujú mýty, že pomoc nepotrebujú. Vraj si pomôžu samy. Opak je pravdou. Aj mimoriadne nadané deti sú svojím spôsobom postihnuté. A ich rodičia majú s nimi tiež nemalé problémy."                                                  


V televízii beží seriál o mladej sympatickej právničke Ally McBealovej. Po jej boku sa viackrát objavil mladý právnik. Asi meter vysoký, s chápavým pohľadom. Dieťa. Exceluje v súdnej sieni, hlavnej hrdinke Ally uštedrí nejednu ranu pod pás. Pozná všetky právnické fígle. Na prvý pohľad je to dospelák. Ibaže v detskom vydaní. Ak sa mu niečo nevydarí a súdny spor prehrá, spustí ukrutný plač. Jednoducho, reaguje ako malé ufňukané decko... Napokon, prečo nie? To, že je dieťa geniálne, ešte neznamená, že je dospelé.                     


Myslíte si, že spoločnosť dostatočne podporuje mimoriadne nadané deti? pýtali sme sa v uliciach.


Je naše dieťa nadané? Má talent? Túto otázku si kladú mnohí rodičia. Tí, čo sa dokážu odosobniť od presvedčenia, že sami objavili v dome malého génia, zájdu do psychologických poradní. Tam ich možno na základe testov ubezpečia, že ich ratolesť má v genetickej výbave predpoklady na dosahovanie mimoriadnych výsledkov.


Už od nepamäti sa ľudia v schopnostiach, výkonnosti či úspešnosti odlišovali. Stretávame sa však s rôznymi - aj diametrálne odlišnými - názormi, prečo je to tak. Definícia, ktorá by presne vystihovala také pojmy ako sú talent, resp. nadanie, je veľmi obtiažna. 


 

 

 

 

 

©   2000 YSS Slovakia & DIDA  / All Rights Reserved

  GD Master: Július K. Jahnátek ml.  & Roman Zbín/ All Rights Reserved
.
COPYRIGHTS, TRADEMARKS & RESTRICTIONS

All Images and Logos on this page are copyrighted by their respective production companies.

COPYRIGHTS, TRADEMARKS, & RESTRICTIONS

ALL RIGHTS RESERVED. ALL MATERIALS CONTAINED IN THIS SITE, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, REVIEWS, IMAGES, ILLUSTRATIONS, AUDIO CLIPS, AND VIDEO CLIPS (COLLECTIVELY "THE MATERIAL") ARE PROTECTED BY COPYRIGHT AND TRADEMARK AND SHALL NOT BE USED FOR ANY PURPOSE WHATSOEVER OTHER THAN PRIVATE, NON-COMMERCIAL VIEWING PURPOSES. REPRODUCTION, DUPLICATION, DISTRIBUTION, DERIVATIVE WORKS, POSTING, AND OTHER UNAUTHORIZED COPYING OR USE OF THE MATERIAL CONTAINED HEREIN IS EXPRESSLY PROHIBITED