NÁVRAT NA ÚVODNÚ STRÁNKU

04-November-2000

PROJEKT YSS

Projekt s názvom YOUNG SLOVAK STARS (Mladé  slovenské hviezdy) vznikol v apríli 1999 s cieľom  propagovať a podporovať  talent mladých slovenských hercov, spevákov, moderátorov či športovcov. Za krátky čas, najmä vďaka svojmu rozsahu a komplexnosti zaujal stabilné miesto medzi stránkami podobného typu, propagujúcimi svetové detské hviezdy. YSS spolupracuje na internetových stránkach najpopulárnejších amerických detských hercov, ako je Eric a Jake Lloyd, Aaron Carter, či David Gallagher. Najväčším slovenským talentom prostredníctvom YSS už vznikli a ešte vzniknú oficiálne stránky, na ktorých si návštevníci nájdu množstvo fotografií, zvukových ukážok, či dostanú možnosť napísať odkaz v rámci fan klubov. 

Prečo vznikol YSS? Ešte do začiatku 90-tych rokov mali detské hviezdy na Slovensku pomerne veľa možností ukázať, čo v nich je. Bola tu síce len jedna televízia, jedna filmová spoločnosť, jeden rozhlas, no nakrúcali sa ročne desiatky filmov a seriálov a množstvo rozhlasových hier. Niekoľko desaťročí vychovávala naše mladé talenty Detská rozhlasová dramatická družina. Nemožno zabudnúť ani na dlhoročný úspešný projekt košickej televízie s detskými spevákmi Zlatá Brána.
Mnohé detské hviezdy minulosti sú i v súčasnosti vyhľadávanými hercami. K najvýznamnejším patrí Marek Ťapák, Maroš Kramár, Katarína Zatovičová, Peter Kočiš, Matej Landl, Richard Stanke... 

V polovici osemdesiatych rokov sa objavila prvá detská spevácka hviezda – Darina Rolincová (dnes Dara Rolins) a neskôr sa objavil ďalší jedinečný spevácky talent – Janko Pallo. Koncom osemdesiatych rokov sa začali výraznejšie presadzovať detskí dabingoví herci.

Dabing je v poslednom desaťročí jednou z mála možností realizácie detských hercov. V súčasnosti deti s hereckým nadaním združuje agentúra režiséra Ivana Predmerského ARTIVO – a keďže tento režisér niekoľko rokov viedol Detskú rozhlasovú dramatickú družinu a je zároveň režisérom rozhlasovým, “jeho” deti už majú potrebnú skúsenosť a prax.

V deväťdesiatych rokoch sa natočili len dva významnejšie detské seriály, a to Safari za kuchyňou (v hlavnej úlohe Michal Michna) a Škriatok (v hlavných úlohách Emil Huraj a Táňa Pauhofová).

K najväčším hviezdam detského dabingu posledného desaťročia možno zaradiť Petra Krajčoviča (1988-89), Michala Michnu (1989-1991), Juraja Hrčku (1992-94), Michala Kľučku (1995), Michala Domonkoša (1996-97), Jakub Mrva (1998), Petra Jamricha a Michala Halona (1999), Paľka Nátera (2000).

Dabingoví herci (aj keď výkonom mnohokrát predstihujú svojich dospelých kolegov) majú na Slovensku smolu – takmer nikto ich nepozná. 

Okrem hereckých a speváckych talentov plánujeme zaraďovať do našej databázy i talenty výtvarné, športové, 
ale i vedecké. Každý rodič, či učiteľ základnej umeleckej školy, ktorý má pocit, že mu pred očami vyrastá talent, o ktorom by mal svet vedieť, môže dať tip na jeho zaradenie do našej databázy. 

©   2000 YSS Slovakia & DIDA  / All Rights Reserved

  GD Master: Július K. Jahnátek ml.  & Roman Zbín/ All Rights Reserved
.
COPYRIGHTS, TRADEMARKS & RESTRICTIONS

All Images and Logos on this page are copyrighted by their respective production companies.

COPYRIGHTS, TRADEMARKS, & RESTRICTIONS

ALL RIGHTS RESERVED. ALL MATERIALS CONTAINED IN THIS SITE, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, REVIEWS, IMAGES, ILLUSTRATIONS, AUDIO CLIPS, AND VIDEO CLIPS (COLLECTIVELY "THE MATERIAL") ARE PROTECTED BY COPYRIGHT AND TRADEMARK AND SHALL NOT BE USED FOR ANY PURPOSE WHATSOEVER OTHER THAN PRIVATE, NON-COMMERCIAL VIEWING PURPOSES. REPRODUCTION, DUPLICATION, DISTRIBUTION, DERIVATIVE WORKS, POSTING, AND OTHER UNAUTHORIZED COPYING OR USE OF THE MATERIAL CONTAINED HEREIN IS EXPRESSLY PROHIBITED